Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie gazów spożywczych w produkcji napojów
Różnego rodzaju wody mineralne oraz napoje owocowe to jedne z najchętniej kupowanych przez konsumentów produktów. Warto mieć świadomość, że do produkcji tego typu artykułów wykorzystuje się różnego rodzaju gazy spożywcze, które odgrywają istotną rolę w procesie wytwórczym. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, doskonale trafiłeś. W niniejszym artykule znajdziesz szereg przydatnych wiadomości dotyczących omawianego zagadnienia.
Gazy spożywcze – co trzeba o nich wiedzieć?
Gazami spożywczymi najczęściej nazywa się gazy powszechnie używane w rozmaitych procesach technologicznych związanych z wytwarzaniem oraz przetwarzaniem produktów żywnościowych. Takie gazy wykorzystuje się głównie jako dodatki do artykułów spożywczych. Najważniejszym zadaniem omawianych związków jest zapewnianie owocom, warzywom albo wyrobom mięsnym dłuższej świeżości przy równoczesnym wzbogaceniu walorów smakowych tych produktów. Gazy przemysłowe wykorzystywane w sektorze spożywczym zwykle dostarczane są do klientów w butlach o różnych pojemnościach. Omawiane związki podlegają okresowym kontrolom badającym stopień ich ewentualnego zanieczyszczenia oraz zawartość innych substancji. Wysoki poziom czystości danego gazu spożywczego wskazuje na jego wyjątkowe walory jakościowe.
Gazy spożywcze a produkcja napojów gazowanych
W praktyce powszechne zastosowanie w przemyśle spożywczym znajdują tlen, argon, dwutlenek węgla oraz azot. Dwa ostatnie z wymienionych gazów wykorzystuje się również przy produkcji napojów. Dwutlenek węgla do celów spożywczych pozyskuje się albo z naturalnych odwiertów, albo z zakładów przemysłowych. Gaz ten służy przede wszystkim do nasycania rozmaitych napojów. Po jego rozpuszczeniu w płynie powstaje efekt musowania. W procesie produkcyjnym dwutlenek węgla dodaje się do znajdującego się w saturatorze wyrobu. Tam dochodzi do jego zmieszania z wodą o optymalnej temperaturze. Z kolei ciekły azot dostarczany przez takie firmy, jak dystrybutor gazów technicznych JULA-GAS, służy do ochrony napoju przed utlenianiem się (a co za tym idzie, także zbyt wczesnym zepsuciem się). Ponadto przy odparowywaniu znacząco zwiększa on swoją objętość. Dzięki temu skutecznie chroni ścianki butelek PET przed odkształcaniem się pod wpływem ciężaru ułożonych na nich innych butelek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana