Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady działania kotleciarki do mięsa
Większość kucharzy rozbija mięso (w celu uzyskania kotleta o odpowiedniej grubości) za pomocą ręcznego tłuczka. O ile w warunkach domowych takie rozwiązanie się sprawdza, o tyle w lokalach gastronomicznych i dużych firmach cateringowych może uchodzić za zbyt czasochłonne. Z ratunkiem przychodzi profesjonalna kotleciarka do mięsa. Czym charakteryzuje się taka maszyna?
Czym są kotleciarki? Jak działają?
Kotleciarka to profesjonalna maszyna rozbijająca, wykorzystywana w branży gastronomicznej. Jej użytkowanie stanowi alternatywę dla czasochłonnego, tradycyjnego rozbijania mięsa za pośrednictwem tłuczka. Kotleciarka do mięsa pozwala przyspieszyć pracę kucharzy i zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na wykonywanie innych kulinarnych zadań. Umożliwia ona sprawne zmiękczanie mięsa bez naruszania jego struktury. Za pośrednictwem jej mechanizmu (stekownicy) kucharz szybko nacina przygotowane wcześniej płaty mięsa. W rezultacie otrzymują one pożądaną grubość i wielkość, co ma wielkie znaczenie przy przygotowywaniu potraw w restauracji.
Działanie kotleciarki jest względnie proste. Płaty mięsa trafiają najpierw do górnego otworu wlotowego, po czym są automatycznie przesuwane w dół. Podczas owej drogi wałki tnące delikatnie naciągają mięso. Następuje spulchnianie (przepuszczanie porcji mięsa przez maszynę pod różnymi kątami). Ów proces można powtarzać wielokrotnie – do momentu, aż kucharz uzyska właściwą, zmiękczoną strukturę mięsa. Taki kotlet można poddać dalszej obróbce (np. smażeniu).
Produkcją profesjonalnych kotleciarek do mięsa zajmuje się niemiecka firma BECK CLIP SYSTEMS, która tworzy także klipsownice i automaty klipsujące.
Zastosowanie kotleciarek do mięsa
Kotleciarki do mięsa mają wszechstronne zastosowanie w branży gastronomicznej. Za ich pośrednictwem można przygotować tradycyjne schabowe, bitki, sznycle, zrazy, steki wołowe lub wieprzowe, rolady i filety z piersi kurczaka, indyka, mięso na burgery. Co ciekawe, owo urządzenie przyda się także do rozbijania innych, niemięsnych produktów, np. spodów na pizzę. Profesjonalne kotleciarki pomagają w usprawnieniu pracy restauracji, firm cateringowych, zakładów produkcyjnych.
Czy kotleciarka rozbije każdy typ mięsa?
Profesjonalna kotleciarka powinna poradzić sobie z obróbką mięs każdego rodzaju – szczególnie w przypadku twardych surowców o rozciągliwej konsystencji, np. wołowej karkówki, steka, schabu wieprzowego. Owo urządzenie potocznie w gastronomii nazywa się maszynką do rozbijania kotletów schabowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana