Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Walory smakowe borowika szlachetnego
Polacy kochają grzyby pod każdą postacią! Borowik szlachetny, król polskich grzybów, świetnie sprawdza się w daniach kuchni regionalnej. Jakie są jego najważniejsze walory smakowe? Dowiedz się więcej!
Najchętniej zbierany grzyb w Polsce
Borowik szlachetny, potocznie zwany również prawdziwkiem, to jeden z najpopularniejszych polskich grzybów. Posiada charakterystyczny brązowy kapelusz, którego kształt początkowo jest gładki i półkolisty, a później nieco bardziej wypukły. Jego brzuchaty, siatkowany trzon osiąga wysokość nawet do 20 cm i ma od 1 do 10 cm grubości. Można go zbierać zarówno latem, jak i jesienią, dzięki czemu możemy się nim cieszyć dłużej niż innymi gatunkami. W 2000 roku borowiki można było zbierać nawet w grudniu! Borowiki szlachetne rosną zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach. Najłatwiej znaleźć je w lasach iglastych, niemniej jednak czasem pojawiają się również w lasach mieszanych i liściastych.
Przeczytaj również: Zaskocz gości szybkimi przekąskami z borowika szlachetnego
Jak smakuje borowik?
Wielu koneserów twierdzi, że borowik szlachetny jest jednym z najsmaczniejszych polskich grzybów. Ma łagodny grzybowy smak i przyjemny orzechowy zapach. Z tego powodu prawdziwki są wykorzystywane nie tylko jako dodatek do potraw, lecz także jako przyprawa. Można je poddawać różnym rodzajom obróbki. W grę wchodzi suszenie, gotowanie, pieczenie, smażenie czy marynowanie. Warto także wspomnieć o tym, że grzyb ten ma także wiele walorów zdrowotnych. Borowiki zawierają wiele witamin oraz białko, błonnik, potas, fosfor, żelazo i magnez. Co więcej, większość wartości odżywczych można zachować także po ususzeniu. Borowiki można suszyć samemu lub kupić gotowy produkt. Wśród sprawdzonych dostawców suszonych borowików można wymienić m.in. przetwórnię grzybów Seweryn.
Potrawy z borowikiem szlachetnym
Prawdziwki wykorzystywane są w niezliczonych potrawach kuchni polskiej. Świetnie sprawdzą się jako jeden z głównych składników aromatycznej zupy grzybowej. Po ususzeniu mogą być one wykorzystywana jako farsz do pierogów i krokietów. Bardzo dużą popularnością cieszy się także sos borowikowy, którego najczęściej używa się do potraw mięsnych. Grzyby te mogą być również wykorzystywane do przyrządzania bardziej nowoczesnych potraw, furorę robią m.in. takie dania jak wegetariański pasztet z suszonych borowików oraz zapiekanka ziemniaczana z borowikami. Pokazuje to, że niezwykłe walory smakowe prawdziwków zadowolą zarówno tradycjonalistów, jak i zwolenników innowacyjnych rozwiązań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana