Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skąd się wzięło sushi i jakie są jego rodzaje?
Sushi znane jest na całym świecie. Tę popularną potrawę podaje się na wiele sposobów. Główne składniki się nie zmieniają. To ryż, ryby, warzywa, nori i sosy. Reszta zawartości zależy od ciebie. Dobrze jest znać te najsłynniejsze rodzaje sushi. Jak się je przyrządza? Na jakich składnikach się opierają? Jeśli jesteś smakoszem sushi, koniecznie zobacz dalszą część artykułu!
Skąd pochodzi sushi?
Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że sushi pochodzi z Japonii. Nie jest to jednak do końca prawdą. Pierwsze próby przygotowania tego dania podejmowano na terenach położonych w pobliżu rzeki Mekong, w południowo-wschodniej Azji (dawniej były to okolice Indochin). To właśnie tam rolnicy trzymali słodkowodne ryby w naczyniach z ryżem. Gdy ryż się fermentował, wyrzucali go. Odkryli wtedy, że ta praktyka konserwacji ryb jest niezwykle skuteczna.
Przeczytaj również: Jak jeść sushi?
Z obszarów dzisiejszej Tajlandii i Kambodży, zwyczaj ten przywędrował do Chin, a później do Japonii. Miało to miejsce pomiędzy III a VI wiekiem naszej ery. Japończycy jako pierwsi wykorzystali sfermentowany ryż do jedzenia. Zawijali w niego rybę i dodawali do niej różne składniki. Tak zaczęły się rozwijać restauracje japońskie. Dzięki sushi, stały się znane na całym świecie.
Przeczytaj również: Czy sushi na wynos jest równie dobre jak w restauracji?
Jakie są rodzaje sushi?
Najpopularniejsze rodzaje sushi, jakie trzeba spróbować, to:
- Maki — są to rolady z ryżem w środku i nori na zewnątrz. Dzielą się na kilka rodzajów: hosomaki, futomaki oraz california maki. Hosomaki są zazwyczaj najmniejsze i zawierają jeden składnik w środku. Futomaki składają się już z paru warstw w środku, m.in. z rzepy, ryby i ogórka. California maki są natomiast największe ze wszystkich. Często dodaje się do nich sałatę i serek typu Philadelphia.
- Temaki — to stożki z nori nadziewane ryżem oraz dodatkami. Zawija się je w trochę inny sposób niż tradycyjne rolki. Są też większe niż klasyczne sushi.
- Sashimi — jest to danie złożone ze świeżej ryby pokrojonej w małe plastry ,,na raz”.
- Ikura gunkan — tego rodzaju sushi zawija się w nori, którego spód wypełniony jest ryżem. Na wierzchu kładzie się kawior.
- Nigiri — to kulki ryżu, które przykryte są plasterkiem świeżej ryby. Nakłada się też inne dodatki, na przykład pieczoną rybą bądź japoński omlet. Do ,,przylepienia’’ ryby używa się często małej ilości pasty wasabi.
Typów sushi jest o wiele więcej. W japońskich restauracjach często sięga się po lokalne składniki. Warto tworzyć własne wariacje. Chociaż gotowe przepisy są sprawdzone. Dają więc gwarancję idealnej kompozycji smakowej. Na pewno ta potrawa daje wiele pola do popisu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy też może dodać coś od siebie.
Przeczytaj również: Jak zrobić sushi krok po kroku?
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić domowe sushi!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana