Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skąd pochodzi kebab?
Nie jest tajemnicą, że kebab, obok pizzy czy tortilli, stanowi jedno z najpopularniejszych dań typu fast food. Chrupiąca bułka pita (lub tortilla) wypełniona po brzegi mięsem, warzywami i aromatycznymi sosami cieszy się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Skąd pochodzi kebab? Za co w szczególności go lubimy? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.
O kebabie słów kilka
Kebab to – poza pizzą i tortillą, jedno z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dań typu fast food, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Obecnie wyróżniamy kilkaset odmian tej potrawy, jednak za najpopularniejszą uznaje się turecki doner kebap (z języka tureckiego: „obracające się pieczone mięso”). Tradycyjny kebab, którego zna chyba każdy, to bowiem nic innego, jak odpowiednio doprawione, przyrządzone i upieczone mięso, skrawane z pionowego rożna, podawane najczęściej z surówkami warzywnymi i serem. Całość serwowana jest zwykle z frytkami lub w bułce pita czy w tortilli, z rozmaitymi sosami. Współcześnie granica tego, czym jest kebab, powoli się zaciera. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, w restauracjach i pizzeriach można spotkać różne wersje tego dania – w tym również wegańskie i wegetariańskie.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobre bułki do kebabów?
Historia kebaba – skąd pochodzi to danie?
Choć pewnie każdy kiedyś spróbował kebaba, to jednak mało kto zna jego prawdziwe pochodzenie (poza informacją, jakoby pochodził on z krajów arabskich – co niewątpliwie jest prawdą). Historia kebaba jest naprawdę długa, bo sięga aż starożytności! Na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej przysmak ten króluje na stołach już od trzech tysięcy lat! Starożytną ojczyzną kebaba jest Persja, jednak kebab jaki znamy dziś to kebab turecki, który popularność zyskał dopiero w latach 60-70. ubiegłego stulecia. Obecnie na świecie nie ma osoby, która nie znałaby klasycznego kebaba (aromatycznego, doskonale przyprawionego mięsa podawanego na talerzu z dodatkiem świeżych warzyw, złocistych frytek i pysznego sosu) – dokładnie takiego, jaki serwują w Pizzerii Caprissa w Łodzi!
Czy wiesz, że…
Dzień 7 stycznia każdego roku to prawdziwa gratka dla kebabożerców?! To właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Kebaba – jedno z najbardziej nietypowych świąt w kalendarzu. Warto jednak zapamiętać tę datę i odpowiednio ją uczcić!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana