Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Strona dostępna dla osób pełnoletnich
Czy masz ukończone 18 lat?
Skąd bierze się gaz w piwie?
Dla koneserów piwa bezsprzecznie najważniejsza jest piana, jednak równie trudno jak bez rosnącej pianki wyobrazić sobie dobre piwo bez bąbelków. Gaz jest niezbędny, by odczuwać prawdziwą przyjemność z picia zarówno piwa, jak i wielu innych napojów. Ale jak właściwie gaz trafia do piwa? I co to za gaz? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Zastosowanie gazów spożywczych w browarnictwie
Gazy spożywcze, które wykorzystywane są między innymi do produkcji piwa, to najczęściej dwutlenek węgla, ciekły azot lub ich mieszanka. Dwutlenek węgla wytrąca się w piwie w trakcie fermentacji, jednak w ilości niewystarczającej, by spełnić oczekiwania smakoszy. Nasycanie piwa dwutlenkiem węgla, dzięki któremu charakteryzuje się ono wyraźnym smakiem i aromatem, odbywa się podczas rozlewania uwarzonego napoju do pojemników oraz w czasie wyszynku, czyli nalewania piwa w barze. Gotowe mieszanki gazów, niezbędne do osiągnięcia wysokiej jakości produktu, dostępne są między innymi u producenta i dystrybutora gazów spożywczych ImtechGaz z Warszawy.
W jaki sposób piwo nasyca się gazem?
Podczas produkcji piwo musi być bezwzględnie chronione przed dostępem powietrza, ponieważ wskutek kontaktu z tlenem napój szybko się zepsuje. Gdy gotowy produkt jest rozlewany do butelek, puszek, kegów i innych pojemników, powietrze usuwa się z rur przy użyciu odpowietrzonej wody, a następnie zastępuje gazami spożywczymi lub piwem. Z kolei podczas wyszynku ciśnienie uwolnione podczas otwarcia kranu powoduje, że gaz z butli trafia do beczki z piwem i wypycha je do nalewaka, wypełniając drobnymi bąbelkami. Tylko niektóre gatunki piwa nasycane są dwutlenkiem węgla w procesie refermentacji.
Dwutlenek węgla a piwna piana
Powstawanie tak ważnej dla smakoszy piwa piany jest bezpośrednio związane z obecnością musujących bąbelków. Otwarcie butelki lub puszki skutkuje wytrąceniem się dwutlenku węgla, w wyniku czego z dna i ścianek uwalniane są bąbelki. Proces wytrącania się gazu wymaga również tak zwanych punktów zarodkowania, którymi są wszystkie nierówności i rysy na ścianach naczynia oraz mikroskopijne zanieczyszczenia. Inicjują one powstawanie bąbelków i ich ruch ku górze – wraz z cząsteczkami pochodzącego ze słodu białka, które jest podstawowym budulcem piwnej piany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana