Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Projektowanie przetwórni owocowo-warzywnych - o czym warto pamiętać?
Przetwory owocowe i warzywne – sosy, soki, dżemy, susz, mrożonki – to produkty obecne w praktycznie każdej kuchni, cenione między innymi za swój długi czas przydatności do spożycia. Efektywność produkcji tego typu wyrobów zależy przede wszystkim od organizacji zakładu przetwórczego. Dowiedz się, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu tego typu obiektów.
Wielkość obiektu
Jednym z głównych czynników wpływających na ostateczny kształt linii produkcyjnej i całego zaplecza technicznego w przetwórni owocowo-warzywnej, jest wielkość obiektu, w którym zakład ma zostać zlokalizowany. Z jednej strony podczas projektowania rozkładu linii należy wziąć pod uwagę docelową wydajność pracy zakładu, z drugiej zaś – kwestie takie jak bezpieczeństwo. Innymi słowy nie jest możliwe całkowite zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w obiekcie, gdyż może to uniemożliwić prawidłową eksploatację maszyn oraz utrudniać ewentualną ewakuację z obiektu.
Rodzaj produkcji
Produkcja konkretnych rodzajów przetworów wymaga zastosowania odpowiednich technologii – przykładowo do produkcji soków należy zastosować inne rozwiązania, niż w przypadku produkcji mrożonek. Dlatego tak ważne jest, żeby przed rozpoczęciem projektowania linii przetwórczej przedsiębiorstwo dokładnie określiło swój profil działalności. Na tej podstawie możliwe jest skompletowanie linii technologicznej, składającej się z maszyn niezbędnych w produkcji.
Docelowa wydajność
Poza profilem działalności ważne jest określenie również wydajności produkcji. Innymi słowy przedsiębiorstwo powinno ustalić, jakie ilości przetworów powinny opuszczać linię produkcyjną w ustalonymi okresie (np. dziennie), aby osiągnąć zakładany cel biznesowy. Na tej podstawie dobierane są parametry, jakie powinny posiadać maszyny wchodzące w skład linii. To bardzo ważne – niedoszacowanie parametrów sprzętów będzie oznaczało, uniemożliwi przedsiębiorstwu osiągnąć optymalnych wyników finansowych, natomiast przeszacowanie ich będzie wiązało się ze zbyt dużymi kosztami działalności związanymi z zakupem i eksploatacją linii produkcyjnej.
Szeroki wybór maszyn dla przetwórni owoców i warzyw znajdziemy w ofercie firmy Eco-Construction.
Ilość pracowników
Nawet w wysokim stopniu zautomatyzowane linie przetwórcze wymagają obsługi. Dlatego ważne jest określenie, ile osób wchodzi w skład zespołu pracowników przetwórni lub ile szacunkowo zostanie ich zatrudnionych w przyszłości wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana