Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Po czym poznać prawdziwą włoską pizzę?
Włochy są stolicą pizzy – to wiedzą nawet najmłodsi amatorzy okrągłych placków z dodatkami. Nie każdy jednak wie, że pizza serwowana w polskich knajpach mocno różni się od tej, która pochodzi z Włoch. Walory smakowe są oczywiście dyskusyjne i każdy ma swoje wyrobione gusta. Jednak różnice widoczne są też gołym okiem. A dla tych, którzy są głodni fachowej wiedzy, prezentujemy najważniejsze zasady przygotowywania prawdziwie włoskiej pizzy!
Włoska pizza, czyli jaka?
Mnóstwo informacji na temat oryginalnej włoskiej pizzy mają specjaliści, których spotkasz w Pizzerii Kościerzyna Furgon. Podstawą jest oczywiście ciasto, które powstaje z mąki typu 0 lub 00. Do jego przygotowania potrzebna jest również woda, oliwa odrobina soli oraz niewielka ilość drożdży. Ciasto na pizzę włoską nie rośnie w natychmiastowym tempie, jak tradycyjne polskie ciasto drożdżowe. Wymaga wyrabiania co najmniej 10 minut w rękach fachowego kucharza i leżakowania. Włoskie odmiany pizzy charakteryzują się zawsze delikatnym ciastem – bez względu na to, czy placek jest cienki, czy gruby.
Różnicę można poznać również na samej pizzy. W Polsce można zamówić placki, które aż uginają się pod ciężarem najróżniejszych dodatków. Włoska pizza ma natomiast 3–5 dodatków, które są umieszczane na cieście w niewielkiej ilości. Liczy się przede wszystkim ich jakość, a nie ilość.
Pizza włoska a sposób jej przygotowania
Dobrym przykładem prawdziwie włoskiego okrągłego placka jest pizza Kościerzyna Furgon. Tradycyjne danie z Półwyspu Apenińskiego jest pieczone w wysokiej temperaturze na rozgrzanym kamieniu w piecu opalanym drewnem. Znajduje się tam na krótki czas, dzięki czemu brzegi ciasta wypełnione powietrzem pięknie wyrastają, a spód staje się idealnie podpieczony i delikatny w smaku.
W kontekście przygotowania pizzy włoskiej warto powiedzieć o jeszcze jednej kwestii – kolejności nakładania dodatków. Pierwszy oczywiście jest sos pomidorowy lub oliwa (wariant bianco), a następny ser. Reszta składników zawsze znajduje się na wierzchu i stanowi idealna harmonie z pozostałymi dodatkami. Może się okazać, że do tej pory jeszcze nie jadłeś prawdziwej włoskiej pizzy. Dlatego szukaj takiej, która jest przygotowywana według powyższych zasad.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana