Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Olej kokosowy w zastosowaniach kulinarnych
Olej kokosowy jest uważany za najzdrowszy olej na świecie. Pozyskuje się go z twardego miąższu orzechów plamy kokosowej rosnącej w południowo-wschodniej Azji i północno-zachodniej Ameryce Południowej, a używa zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Poznaj najważniejsze zalety tego tłuszczu i sprawdź, do czego można go użyć, by wzbogacić swoją dietę.
Dlaczego olej kokosowy jest zdrowy?
Olej kokosowy zawiera wiele cennych składników, w tym trójglicerydy średniołańcuchowe MCT, które nasz organizm trawi zupełnie inaczej niż tłuszcze zwierzęce – zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej są zamieniane w energię, co przyspiesza metabolizm. Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że spożywanie oleju kokosowego z MCT wspomaga odchudzanie, zmniejszając ilość tłuszczu brzusznego i redukując ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Z kolei za właściwości antybakteryjne i antywirusowe oleju kokosowego odpowiada kwas laurynowy (obecny również w mleku matki).
Ponadto olej z kokosa jest bogaty w witaminy z grupy B, C i E, kwas foliowy, cenne pierwiastki chemiczne takie jak żelazo, potas, wapń i magnez, oraz nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Do czego używać oleju kokosowego w kuchni?
Olej kokosowy ma postać stałą w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza i charakterystyczny białawy kolor. Dzielimy go na:
- nierafinowany, czyli tłoczony na zimno o przyjemnym egzotycznym zapachu i smaku kokosa, który zachowuje najwięcej wartości odżywczych;
- rafinowany – poddawany procesowi oczyszczania, bezzapachowy i uniwersalny, nadal bardzo wartościowy (rafinacja nie niszczy kwasów MCT).
Tłuszcz z kokosa jest idealny do smażenia w wysokich temperaturach, gotowania i pieczenia, ponieważ nie pali się i nie jełczeje. Olej rafinowany nie wpływa na smak ani zapach potraw, ma więc bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni i z powodzeniem można nim zastąpić popularne oleje słonecznikowe czy rzepakowe. Polecamy zwłaszcza olej rafinowany parą wodną, który zachowuje najwięcej wartości odżywczych – wyjaśnia nasz rozmówca z internetowego sklepu ze zdrową żywnością NatVita.
Dzięki swojej stałej konsystencji olej kokosowy nadaje się do smarowania pieczywa – może zastąpić masło czy smalec nie tylko wegetarianom. Wykorzystuje się go niemal do wszystkiego. Poza smażeniem i pieczeniem olej z kokosa świetnie smakuje na zimno, np. w sałatkach jako dodatek do sosów i dressingów. Wersji virgin (nierafinowanej) używa się go do deserów, słodkich potraw i wielu dań kuchni azjatyckiej, którym nadaje kokosowy posmak.
Placki, naleśniki, pączki, ciasta, a także ryby, pierogi, pasty kanapkowe, gulasze i zupy to tylko niektóre propozycje potraw, jakie przygotujesz z użyciem cennego oleju kokosowego. Inspiracji i pomysłów warto szukać w internecie, który pęka od przepisów. Eksperymentuj, próbuj i wybierz dania, które najbardziej ci smakują!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana