Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Od czego zależy cena mąki na rynku?
Ceny mąki uzależnione są od notowań pszenicy – jest to podstawowy czynnik kształtujący koszty produkcji mąki, choć niejedyny. Obecna tendencja wzrostowa cen mąki wynika poniekąd z większej podaży. Wiele zależy bowiem od globalnej produkcji zbóż, a więc od ilości plonów oraz ich jakości. Warto wiedzieć, że pszenica konsumpcyjna powinna mieć odpowiednią gęstość, co decyduje o przydatności ziarna do przemiału.
Czynniki kształtujące cenę maki na rynku
Cena mąki bezpośrednio wpływa na cenę pieczywa, ponieważ stanowi około 10% kosztów produkcji. Mniejsza podaż ziarna wysokiej jakości i duży popyt na pszenicę to podstawowy powód rosnących cen mąki. Mniejsze zbiory rok do roku spowodowane między innymi suszą w wielu regionach świata oznaczają utrzymanie tendencji wzrostowej.
80% kosztów produkcji mąki to ceny zbóż. Warto wiedzieć, że ceny pszenicy w Polsce są bardzo mocno powiązane z cenami światowymi i wynikają z cen giełdowych. Ważnym czynnikiem jest zatem eksport i duży popyt na polskie zboża. Mniejsza produkcja światowa przekłada się bezpośrednio na większe zainteresowanie importem pszenicy z innych krajów, na przykład z Polski. A więc nawet pomimo dobrego zbioru ceny mogą rosnąć, ponieważ są kształtowane przez rynek światowy, a także kurs złotego. Kolejny czynnik, o którym należy wspomnieć to rosnące ceny energii potrzebnej do przemiału oraz wysokie koszty pracy.
Mąki prosto z młyna
Jednym z producentów mąki różnych gatunków jest młyn Jakpol, którego wyroby można kupić na terenie całego kraju. W młynie w Gołyminie-Ośrodku firma prowadzi skup pszenicy i dysponuje rozbudowanym parkiem logistycznym – własnym transportem i specjalistycznymi maszynami. Cena pszenicy na skupie bezpośrednio kształtuje cenę gotowego produktu, jakim jest mąka.
Producent mąki pszennej wykorzystuje najlepszej jakości ziarna pochodzące z własnego gospodarstwa, a także od partnerów. Na terenie młynu funkcjonuje laboratorium, w którym dostarczane ziarna podlegają rygorystycznej kontroli. Ponadto, opracowywane są receptury mąk oraz sprawdzane są ich właściwości. Ziarna wykorzystywane do produkcji mąki produkowane są wyłącznie z użyciem ekologicznych nawozów.
Reasumując, na cenę mąki wpływają wysokie koszty transportu, podwyżki cen energii elektrycznej oraz słaba pozycja złotego. W ostatnim czasie duże znaczenie mają także ceny opakowań tekturowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana