Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Maszyny produkcyjne dla przemysłu spożywczego
Branża spożywcza to zdecydowanie jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu – w końcu jedzenie to podstawowe towary dla każdego obywatela. Wytwarzanie żywności jest regulowana przez liczne normy i przepisy, określające między innymi standardy, jakie muszą spełniać wykorzystywane w produkcji celu urządzenia i maszyny. Jednym z niezbędnych warunków jest stosowanie sprzętów wykonanych z bezpiecznych surowców.
Specyfika produkcji żywności
Branża spożywcza to rozległa dziedzina, do której zaliczamy przedsiębiorstwa działające na różnych polach – od tych przetwarzających mięso i produkujących wędliny, przez zakłady mleczarskie, kończąc na cukiernikach i wytwórniach napojów gazowanych. Co więcej, ze względu na różnice między produktami różnych marek żywności nie sposób ustalić jeden branżowy standard opisujący, jak wyglądać powinna linia produkcyjna dla zakładów z danej branży. Innymi słowy – choć w dwóch zakładach wytwarza się produkty podobnego rodzaju (przykładowo ciastka), to ze względu na różnice w składzie produktów czy choćby organizację pracy, linie produkcyjne w tych zakładach będą się między sobą różnic. Dlatego maszyny dla zakładów produkcyjnych wykonywane są zazwyczaj na indywidualne zamówienie przez wyspecjalizowanych wykonawców takich jak firma CMPlast.
Bardzo ważne jest, żeby wyrób maszyn dla przemysłu spożywczego poprzedzony był dokładnym planowaniem i uwzględniał czynniki takie jak rodzaj produkcji, jej docelowa wydajność, stosowane surowce czy utylizacja odpadów.
Nie tylko maszyny
Poza maszynami odpowiedzialnymi za wykonanie konkretnym etapów produkcji (np. obróbka cieplna, napełnianie pojemników), istotną rolę w zakładach zajmujących się wytwarzaniem żywności odgrywają również linie transportu wewnętrznego, które łączą wszystkie urządzenia w jeden ciąg. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie do zakładu niemal pełnej automatyzacji procesów, a tym samym osiąganie maksymalnej wydajności przy minimalnym kosztach i przy redukcji personelu. Podobnie jak w przypadku maszyn, linie transportowe w zakładach spożywczych muszą spełniać szereg wymogów określanych w stosownych normach. Przykładowo ich elementy powinny być wykonywane z tworzyw nie posiadających właściwości toksycznych, nie wchodzących w żadne reakcje chemiczne z substancjami, z którymi mają kontakt, a także wysoce odpornych na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy wilgoć. Przykładem takich materiałów są konstrukcyjne tworzywa sztuczne, między innymi polietylen i polipropylen.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana