Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Strona dostępna dla osób pełnoletnich
Czy masz ukończone 18 lat?
Jakie znaczenie ma kolor piwa?
Browarnictwo w niektórych regionach uznawane jest za prawdziwą sztukę, a receptury piwa opracowywane przez dziesiątki lat, stanowią jedną z największych i najbardziej strzeżonych tajemnic browarniczych. Z recepturą danego trunku wiąże się również kolor piwa, który w żadnym wypadku nie jest przypadkowy. Co oznacza i dlaczego jest tak ważny?
Jaki kolor może mieć piwo?
Piwo może występować w pełnej gamie kolorów od jasnego, wręcz słomkowego, poprzez złote, miodowe, brązowe aż do niemal czarnego. Do profesjonalnego określania koloru piwa stosowana jest specjalna skala SRM (Standard Reference Method), dzięki której ocenić można barwę piwa oraz brzeczki (niestosowana w Europie) oraz system EBC (European Brewery Convention), czyli Europejską Konwencję Piwa. Jest to międzynarodowa instytucja, która określa normy dla przygotowywania słodu oraz warzenia piwa.
Im wyższa jednostka na skali EBC, tym barwa piwa jest ciemniejsza. Zdecydowana większość piw mieści się w zakresie 1-80, gdzie 1 oznacza barwę najjaśniejszą, a 80 to głęboki brąz, bliski czerni. Jeszcze wyższe wartości osiągać mogą słody. Każdy rodzaj i styl piwny charakteryzuje się pewnymi widełkami w skali barw. Przykładowo, popularny Koźlak musi się zawierać w przedziale 28-56. Doskonałe piwa w wielu unikalnych odmianach, otrzymywane zgodnie z wieloletnią recepturą oferuje Browar Pilsvar.
Co odpowiada za kolor piwa?
Głównym czynnikiem, który odpowiada za kolor piwa, jest słód używany podczas warzenia. Jeżeli jest mocno palony lub ciemny sam w sobie, piwo również będzie miało barwę ciemniejszą. Na ostateczny kolor wpływ mogą mieć również chmiel (mający duże znaczenie dla klarowności), dzięki któremu piwa jaśnieją oraz drożdże.
Na ostateczną barwę wpływa również metoda warzenia. Im wyższe będzie pH wody i dłuższy czas gotowania zacieru, tym kolor trunku będzie ciemniejszy. Na kolor piwa wpływają też rozmaite dodatki, takie jak kwiaty, owoce, przyprawy, a także naturalne lub sztuczne barwniki. Kolor, smak oraz aromat piwa niekiedy zależy również od dodanych naturalnych ekstraktów słodowych.
Czy kolor piwa ma znaczenie?
Po kolorze piwa można wnioskować, jakich dodatków użyto lub w jaki sposób warzono dany trunek. Jednak w kwestii smaku, nie da się jednoznacznie stwierdzić, który produkt będzie smakował lepiej. Zarówno piwo ciemne, jak i jasne ma swoich zwolenników. Wśród miłośników browarnictwa znajdują się także osoby, które zupełnie nie tolerują piw z dodatkiem owoców lub przypraw i wręcz odwrotnie. Powszechnie krążącym mitem jest również to, że im ciemniejsze piwo, tym więcej alkoholu zawiera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana