Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie standardy powinna spełniać gryka paszowa?
Gryka zwyczajna to roślina o wielu zastosowaniach. Wytwarza się z niej kaszę i mąkę oraz pozyskuje miód. Wykorzystuje się ją także w zielarstwie czy przy produkcji materaców. Ponadto gryka może być źródłem wartościowej paszy dla zwierząt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiału siewnego, aby uprawa gryki na paszę przyniosła spodziewane rezultaty?
Zastosowanie gryki jako paszy dla zwierząt
Produkty uboczne powstające w wyniku przerobu nasion gryki zawierają duże ilości białka i tłuszczów. Dzięki temu są cennym pokarmem dla trzody chlewnej i ptactwa. Słoma gryczana jest wartościową paszą dla bydła. Nadaje się do zakiszania i produkcji mieszanek paszowych, granulatów i brykietów w połączeniu z innymi paszami. Warto mieć jednak na uwadze, że gryka zawiera fagopirynę – czynnik powodujący uczulenie na światło. Pod wpływem słońca pasza złożona wyłącznie z tej rośliny może wywoływać u jasno umaszczonych zwierząt zapalenie skóry. Z tego względu grykę należy podawać zwierzętom w połączeniu z innymi roślinami – zwłaszcza motylkowatymi lub owsem.
Kwalifikowany materiał siewny
Siew gryki zwyczajnej zaleca się przeprowadzać z wykorzystaniem kwalifikowanego materiału siewnego, który oferuje między innymi sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. Użycie materiału niekwalifikowanego znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachwaszczenia gryką tatarką. To roślina, która bardzo przypomina grykę zwyczajną, ale nie ma wartości rolniczej. Charakteryzuje się wyraźnie krótszym okwiatem, owocami o tępych krawędziach oraz luźniejszymi i dłuższymi kwiatostanami. Tatarkę powinny wykluczyć z uprawy podorywki ściernisk. Należy również pamiętać o regularnych zabiegach bronowania.
Dobór odmiany gryki do stanowiska
Aby uprawa gryki zakończyła się powodzeniem, należy dobrać odpowiednią odmianę do stanowiska. Odmiana Kora została zarejestrowana w 1993 roku. Nasiona gryki należące do tej odmiany zalecane są do uprawy na glebach lepszych: kompleksie pszennym dobrym i żytnim bardzo dobrym. Odmiany Panda i Luba, znajdujące się w rejestrze od 1998 roku, wymagają podobnych warunków co odmiana Kora. Są jednak odporniejsze na wiosenne chłody. Odmiana Hruszowska, najstarsza, bo znajdująca się w rejestrze od 1957 roku, jest najmniej plenna, ale może być uprawiana na słabszych glebach o gorszej kulturze. Nie powinny być to jednak gleby suche.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana