Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są metody pomiaru kwasowości owoców?
Kwasowość owoców to podstawowy parametr, który decyduje o jakości produktów spożywczych i stanowi charakterystyczny element dla większości żywności. Zmiany w kwasowości mogą dostarczać cenne źródło informacji o niekorzystnych procesach, które zachodzą w owocach (np. na skutek nieodpowiedniego przechowywania), ich świeżości, a nawet toksyczności. W jaki sposób można zweryfikować kwasowość owoców?
Pomiar kwasowości owoców – jaka metoda?
Jednym ze skutecznych sposobów na sprawdzenie kwasowości owoców, jest analiza HPLC, czyli technika chromatografii cieczowej. To precyzyjna metoda na rozdzielenie składników mieszanin, a jej zaletą jest m.in. brak potrzeby modyfikowania próbki przed analizą, a także duża uniwersalność. Analiza HPLC w połączeniu z metodą spektrometrii mas, można dodatkowo zwiększyć efektywność przeprowadzanych badań. Sprzęgając chromatograf cieczowy ze spektrometrem masowym, zwiększa się czułość wykonywanych analiz i można wstępnie zidentyfikować preparat czy skutecznie rozdzielić badane substancje.
Pomiar kwasowości owoców HPLC – na czym polega?
Ekstrakcja próbki metodą HPLC wymaga odtworzenia do plastikowej probówki, określonej ilości materiału zliofilizowanego. Następnie dodaje się do niego kilka ml gorącej wody dejonizowanej, a próbkę dokładnie miesza w vorteksie. Wszystko razem ze stojakiem wstawiane jest następnie do gorącej łaźni ultradźwiękowej i ekstrahowane przez ok. 10 minut (w zależności od badanego materiału). Następnie dociska się korki próbki i wkłada do wirówki. Po ustawieniu pożądanej temperatury (0 stopni Celsjusza) oraz prędkości, gdy upłynie 10 min, a próbki zostają zwirowane, pobiera się kilka ml substancji do vialki HPLC. Tak przygotowana próbka może być poddana analizie i odczytom z chromatogramu. Profesjonalne analizy HPLC oferuje m.in. oficjalny dystrybutor liderów biologii molekularnej Spektometria, który dba o precyzję wykonywanych badań.
Pomiar kwasowości owoców – jakie ma zalety?
Większość kwasów występujących w owocach, to substancje naturalne. Część z kwasów jest jednak celowo wprowadzana do produktów spożywczych i powodują obniżenie wartości pH, a w konsekwencji spowolnienie procesu oddychania, brązowienie enzymatyczne itd. Kwasy tworzą się jako efekt hydrolizy tłuszczów, na skutek fermentacji cukrów lub psucia się owoców. Dlatego tak ważna jest odpowiednio wcześnie wykonana analiza kwasowości HPLC, która pozwala wykryć ewentualne zagrożenia dla zdrowia konsumentów i zweryfikować czy poziom kwasowości owocu nie został przekroczony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana