Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zrobić gulasz węgierski?
Gulasz węgierski to aromatyczna i esencjonalna potrawa, doprawiana dużą ilością mielonej papryki, z dodatkiem warzyw i podsmażonych pieczarek. W Polsce danie to zestawia się często z plackami ziemniaczanymi, pieczywem oraz kaszą. Gulasz nadaje się świetnie zarówno na wszelkie przyjęcia rodzinne, jak i na zwykły obiad. Chcesz wiedzieć, jak przygotować pyszny gulasz węgierski? Sprawdź nasze przepisy.
Skąd pochodzi gulasz węgierski?
Gulasz jest węgierską potrawą narodową składającą się z mięsa, papryki, cebuli i różnych innych dodatków. W języku węgierskim gulasz określa się słowem pörkölt. Nazwa ta oznacza, że najpierw mięso zostaje dobrze przypieczone, by następnie poddać je duszeniu z różnymi warzywami i przyprawami.
Warto wiedzieć, że w niektórych restauracjach węgierskich, gulasz nie jest przygotowany wyłącznie z wołowiny lub mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego. Równie często wybieranym daniem okazuje się być gulasz z mięsa indyka, dzika i jelenia.
Co jest potrzebne do gulaszu węgierskiego?
By zrobić gulasz wołowy węgierski potrzebujemy odpowiednich składników. Wcześniej musimy przygotować między innymi: pół kilograma udźca wołowego, trzy papryki, pięć cebul, pół kilograma ziemniaków, jedną puszkę pomidorów pelati, trzy łyżki słodkiej papryki, trzy ząbki czosnku, sól, ostrą paprykę oraz smalec do smażenia.
Do gulaszu węgierskiego, prócz mięsa wołowego i wieprzowego, wykorzystać możemy także karkówkę, polędwicę wołową oraz szynkę wieprzową. Wymieszanie tych mięs stanowić może dobrą bazę do gulaszu. Gdy chodzi o warzywa, najlepiej dodawać paprykę czerwoną i żółtą, a także marchewkę i pieczarki. Dzięki takim dodatkom gulasz po węgiersku będzie pyszny i bardzo wyrazisty w smaku.
Jak przygotować gulasz węgierski krok po kroku?
Kiedy mamy już wszystkie niezbędne składniki, możemy zacząć przyrządzanie prawdziwego gulaszu węgierskiego. Zaczynamy od pokrojenia mięsa w kostkę o boku dwóch centymetrów i oprószenia ich solą. Następnie cebulę obieramy i kroimy w dość grubą kostkę. Bierzemy dużą patelnię i rozgrzewamy na niej smalec. Staramy się w niej zarumienić mięso razem z cebulą, często mieszając, by się nie spaliło.
Kolejny krok to polanie mięsa wodą i duszenie go do miękkości przez około godzinę pod przykryciem. Po upłynięciu tego czasu dodajemy paprykę w proszku, drobno posiekany czosnek oraz obrane i pokrojone w dużą kostkę ziemniaki. Następnie patelnię doprawiamy solą, dodajemy puszkę pomidorów i dusimy potrawę przez kolejny kwadrans.
Po tym czasie dodajemy pokrojoną w paski czerwoną paprykę i dusimy pod przykryciem, aż papryka i ziemniaki będą odpowiednio miękkie. W tym momencie gulasz jest już prawie gotowy, więc ostatecznie możemy doprawić go solą i ostrą papryką. Potrawę możemy podawać z plackami ziemniaczanymi, chlebem lub z innym węgierskim przysmakiem.
Jak zagęścić gulasz po węgiersku?
W przepisach na gulasz po węgiersku często pada pytanie o to, jak zagęścić tą potrawę. To właśnie ta aromatycznie gęsta i gorąca konsystencja, kojarzy się nam najbardziej z gulaszem po węgiersku. Część osób stosuje do zagęszczania gulaszu przesmażoną mąkę, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być długie duszenie mięsa na wolnym ogniu w odpowiedniej ilości wody. Należy pamiętać przy tym, by podlewać mięso, a nie zalewać je wodą raz po raz. To wszystko pozwoli nadać naszemu sosu odpowiedniej konsystencji. Z sosem smakować będzie nam zarówno placek po węgiersku, jak i ziemniaki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana