Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przyrządzić cielęcinę, aby była smaczna?
Cielęcina to delikatne i łagodne mięso, lecz stosunkowo rzadko gości ono na stołach Polaków. Zazwyczaj sięgają po nie prawdziwi smakosze potrafiący odpowiednio je przyrządzić, aby było soczyste i smaczne. Ze względu na to, że wymaga ono specjalnego traktowania i pewnej wiedzy kulinarnej, przed jego zakupem warto dowiedzieć się, w jaki sposób przyrządza się tego typu mięso. Można je gotować, piec, dusić, a także smażyć. Na co warto postawić?
Jak smażyć cielęcinę?
Cielęcina nie może być poddawana obróbce termicznej, jeżeli jest zimna, na przykład świeżo wyciągnięta z lodówki. Żeby zacząć jakiekolwiek czynności, należy poczekać aż mięso osiągnie temperaturę pokojową.
Smażenie go wymaga sporych umiejętności od kucharza. Ze względu na to, że jest to chude mięso, warto obłożyć je plastrami boczku, bądź słoniny. Dodatkowo nie powinno się go solić w formie surowej tylko dopiero przed wyłożeniem posiłku na talerze, ze względu na to, że sól wydłuża czas obróbki. Do tego może powodować, że uzyskane porcje będą „gumowe” w smaku. Po usmażeniu cielęciny należy zostawić ją na około 5 minut, aby wszystkie soki zgęstniały i gotowe danie miało doskonały aromat.
Jak upiec cielęcinę?
Pieczenie cielęciny wymaga zachowania podobnych zasad jak smażenie. Niezbędna jest tutaj temperatura pokojowa mięsa, a także obłożenie go dodatkami w postaci boczku bądź słoniny. Warto ją wcześniej — około 12 godzin przed obróbką — zamarynować, używając w tym celu czosnku, oregano, szałwii, rozmarynu, bądź tymianku. Tego typu dania piecze się w temperaturze około 180-190oC przez 20-30 minut.
Wielu kucharzy poleca również technikę polegającą na zawinięciu cielęciny w warstwę papieru pergaminowego, specjalnego rękawa lub folii aluminiowej przed włożeniem do piekarnika. Dzięki temu w mięsie zatrzymana zostanie wilgoć i nie wyschnie podczas obróbki cieplnej.
Jak gotować cielęcinę?
Gotowana cielęcina często podawana jest dzieciom. Z tego powodu warto w takiej sytuacji zdobyć mięso od sprawdzonego producenta na przykład od Wędliniarskej Manufaktury TOŁŁOCZKO. Przed przystąpieniem do wszelkich czynności należy je umyć, oczyścić z błon i ścięgien, a następnie pokroić na wybrane przez siebie porcje. Do 2 litrów wody z dodatkiem soli, czosnku i ziela angielskiego trzeba włożyć przygotowane mięso i gotować na małym ogniu przez 40-50 minut pod przykryciem. Warto wiedzieć, że czas gotowania cielęciny zależy od tego czy pochodzi ona od zwierząt 2-tygodniowych, czy 6-miesięcznych. Im było ono starsze, tym okres ten się wydłuża.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana