Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega proces wędzenia ryb?
Ryby są zdrowe i doskonale smakują. Szczególnie w okresie letnim popularnością cieszą się wędzone produkty, które zachowują niesamowity aromat. Proces ich przygotowania przebiega w kilku etapach. Każdy z nich musi być dokładnie przeprowadzony tak, żeby klient dostał rybę najwyższej jakości. Podczas wędzenia nie wykorzystuje się żadnych chemicznych dodatków.
Co przygotować do wędzenia ryby?
Samo wędzenie może przebiegać na różne sposoby, ale przygotowanie do niego zawsze powinno być takie samo. Obejmuje ono:
obranie ryb z łuski i ich dokładne oczyszczenie,
zanurzenie ryb w solance z dobranymi wedle gustu przyprawami,
osuszenie mięsa po wyjęciu z solanki.
Wędzone ryby będą nadawały się do spożycia po przybyciu do klienta. Dlatego bardzo ważne jest, aby były przechowywane w dobrych warunkach, do których nie mają dostępu żadne zwierzęta czy zarazki. Mięso powinno zostać dokładnie oczyszczone nie tylko z łusek, ale także innych, potencjalnie niezdrowych elementów, takich jak ziemia czy resztki roślin.
Jak można wędzić rybę?
Każdy kucharz ma swój własny sposób na wędzenie ryb. Wyróżnia się jednak trzy z nich, które są spotykane najczęściej. Jest to:
wędzenie na gorąco,
wędzenie na ciepło,
wędzenie na zimno.
Te metody różnią się głównie temperaturą, w której przebywają ryby poddawane procesowi. Produkty wędzone na gorąco uważa się za mniej trwałe, dlatego najczęściej kupuje się je od producentów na miejscu. Z kolei mięso przyrządzane na zimno dłużej zachowuje swoją świeżość. Przyrządza się je w temperaturze od 20 do 35°C. Taki proces polega na odymianiu ryb kilka razy na dobę. Między sesjami daje się im kilka godzin przerwy.
Wędzenie ryb przeprowadza się w szafach wędzarniczych, które mogą być stacjonarne lub mobilne. Firmy takie jak Barkas Sp. J. wykorzystują w tym procesie wysokiej jakości drewno, dzięki czemu ich produkty nie tylko smakują bardzo dobrze, ale są także mocno aromatyczne. Smak samej ryby zależy w dużej mierze od mieszanki przypraw wykorzystanej do przygotowania solanki. To ona zapobiega wyschnięciu mięsa. Tak przygotowane produkty można zamówić w restauracjach albo zakupić do zjedzenia w domu. Specjalistyczne opakowania pomagają zachować ich świeżość i nie przepuszczają żadnych zanieczyszczeń do wnętrza pudełka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana