Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Higiena w zakładach mięsnych
Zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych w miejscach obróbki, wyrobu oraz sprzedaży produktów spożywczych jest niezbędne. Niezastosowanie się do określonych standardów może spowodować wiele szkodliwych konsekwencji zdrowotnych. Produkcja żywności jest obarczona restrykcyjnymi zasadami sanitarnymi. Dowiedz się, dlaczego higiena w zakładach mięsnych jest tak ważna.
Czym się zajmuje zakład mięsny?
W zakładach mięsnych można zakupić:
świeże mięso,
podroby,
wyroby wędliniarskie,
pasztety, smarowidła i metki,
tłuszcze pochodzenia zwierzęcego np. smalec.
Taką ofertę ma Zakład przetwórstwa mięsnego Herold. Na smak wyrobów ma wpływ jakość użytych produktów, receptury oraz zachowanie odpowiednich procedur, także sanitarnych. Zanim zdecydujesz się na zakup wędlin w danym sklepie, sprawdź:
czy oferowane produkty pochodzą z lokalnej masarni – dzięki temu możesz uniknąć spożywania wędlin naszpikowanych antybiotykami. Mali dostawcy często dysponują wysokiej jakości mięsem;
jak wygląda budynek – brudne ściany i archaiczne wyposażenie powinny być dla Ciebie alarmujące,
profesjonalizm personelu – pracownicy przy podawaniu wędlin powinni zachować środki ostrożności, jeśli widzisz ekspedienta podającego mięso bez rękawic, lepiej nie kontynuować zakupów.
To tylko kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupami mięsnymi.
Jakie skutki powoduje zła higiena w zakładzie mięsnym?
Wyroby mięsne bardzo często goszczą na stołach Polaków. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez aromatycznej wędliny czy pysznej kiełbaski, a na uroczysty obiad tradycyjnie serwowana jest pieczeń. Jednak, aby wyroby mięsne były bezpieczne, ich produkcja musi się odbywać w higienicznych warunkach. Wśród konsekwencji niezachowania standardów sanitarnych można zaliczyć:
problemy trawienne,
poważne zatrucie np. jadem kiełbasianym,
chorobę „brudnych rąk”,
toksoplazmozę.
Choć zazwyczaj zatrucia pokarmowe wydają się być krótkotrwałą dolegliwością, to spożywanie źle przechowywanego mięsa może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.
Co świadczy o zachowaniu higieny w zakładzie mięsnym?
Jeśli uwielbiasz dobrej jakości wyroby mięsne, wybieraj produkty z firm zachowujących standardy higieniczne. Zakłady wędliniarskie powinny być sterylnie czyste i wyposażone w nowoczesne sprzęty. Nie bez znaczenia są też środki ochrony osobistej pracowników. Jednorazowe rękawiczki zakładane przez ekspedienta przy krojeniu wędlin to mus, podobnie jak dokładne mycie noży po skorzystaniu z nich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana