Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego najlepiej pasuje ryż długoziarnisty?
Ryż jest produktem coraz częściej stosowanym w polskich domach. Podczas gdy jeszcze 30, 40 lat temu popularna była jedna biała odmiana, dzisiaj sprowadzane są rozmaite, nieraz bardzo rzadkie, egzotyczne gatunki. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne odmiany ryżu i z jakimi produktami najlepiej się komponują. Poniżej przedstawiamy charakterystykę ryżu długoziarnistego.
Ryż jest najbardziej znany w kuchni azjatyckiej. Jego walory szybko docenili podróżnicy, odpowiedzialni za popularyzację tej rośliny na całym świecie. Obecnie istnieje ponad 150 tysięcy odmian ryżu. Ze względu na wielkość ziaren wyróżnia się:
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się ryż basmati?
ryż długoziarnisty – jego ziarna mają długość ponad 7 mm. Charakteryzuje się niską ilością skrobi, dzięki czemu po ugotowaniu nie skleja się, jest sypki. Nadaje się do dań obiadowych jako zamiennik ziemniaków oraz jako dodatek do zup i sałatek;
ryż średnioziarnisty – ma ziarna o długości około 6 mm. Po ugotowaniu jest dość kleisty. Przyrządza się z niego głównie risotto oraz rozmaite desery;
ryż krótkoziarnisty – jego ziarenka są małe i okrągłe, ich długość to około 5 mm. Po ugotowaniu ziarna stają się bardzo miękkie i kleiste. Tę odmianę stosuje się głównie do sushi, paelli i risotto.
Rodzaje ryżu długoziarnistego
Najbardziej popularną w Polsce odmianą ryżu jest ryż długoziarnisty. Gotuje się go około 20 minut. Po ugotowaniu pozostaje sypki. Ze względu na kolor wyróżnia się ryż długoziarnisty biały, żółty, czerwony, brązowy, czarny. Najczęściej stosowane odmiany to ryż biały (całkowicie oczyszczony z osłonek) i brązowy (oczyszczony częściowo).
Biały ryż ma delikatny, dość neutralny smak, dlatego pasuje do wielu potraw zarówno słonych, jak i słodkich. Najczęściej podaje się go do dań mięsnych i warzywnych takich, jak kotlety czy zupa pomidorowa, także do deserów owocowych
– opowiada pracownik sklep24amk.pl.
Ryż brązowy z kolei jest zdrowszy. Ma więcej błonnika, białka i jest mniej kaloryczny. 100 g ugotowanego ryżu brązowego to około 110 kcal, a 100 g ryżu białego – ponad 330 kcal. Może być również podawany do dań obiadowych, jednak trzeba pamiętać, że ma on nieco inny, lekko gorzki, orzechowy smak. Z powodzeniem jest stosowany do gotowanych warzyw, curry, leczo, zup, deserów oraz potraw orientalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana