Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzuje się pizza w stylu chicagowskim?
W Polsce mało kto nie miał okazji posmakować pizzy neapolitańskiej i sycylijskiej z Włoch, ale pizza amerykańska, w tym również ta w stylu chicagowskim, dopiero zdobywa uznanie na kulinarnej mapie naszego kraju. Wyjaśniamy, czym się wyróżnia pizza z „wietrznego miasta”, kiedy dokładnie powstała i co sprawiło, że stała się tak popularna w Stanach Zjednoczonych.
Jak idea przyświecała twórcom pizzy z Chicago?
Jedną z odmian pizzy w stylu chicagowskim jest Deep Dish. Przepis na nią opracowano w 1943 roku w chicagowskiej pizzerii prowadzonej przez Ike’a Sewella. Być może sam jej twórca nie zdawał sobie wtedy sprawy z tego, że właśnie udało mu się stworzyć odmianę pizzy, która zyska tak wielu amatorów. Zamysł był prosty – wymyślić taką pizzę, która będzie bardziej gruba i puszysta od innych odmian. I to się udało!
Grube ciasto z serowo-pomidorowym nadzieniem
Bo pizza w stylu chicagowskim jest rzeczywiście bardzo wyrośnięta, ma wyjątkowo grube ciasto z wysokimi brzegami. W środku tego wysokiego placka znajduje się serowo-pomidorowy farsz z dodatkiem dużej ilości składników – różnych w zależności od tego, jaki rodzaj Deep Disha zamówimy. Dostępna w naszej ofercie Chicago Classic oprócz sera mozzarella i sosu pomidorowego zawiera pieczarki, pepperoni i cebulę. W menu Big Adriano serwujemy również Deep Dish z większą ilością sera, wersję mięsną, wegetariańską, carbonarę, BBQ, z kurczakiem, ostrą i The Special.
To ją odróżnia od klasycznych pizz włoskich, które są przygotowywane na cieńszym cieście i mają mniejszą ilość składników. Jednym słowem: nie jest to danie, którym można się nie najeść, a wręcz przeciwnie, po jej zjedzeniu wypełnia nas uczucie niezwykłej sytości.
Jak i gdzie przygotowuje się pizzę z Chicago?
W Polsce nie ma wielu lokali, które serwują pizzę w stylu chicagowskim. Pierwszą restauracją w naszym kraju, która wprowadziła Deep Disha jest amerykańska pizzeria Big Adriano z warszawskiego Ursusa. Dobrego Deep Disha przygotowuje się zgodnie z oryginalną recepturą. Sekret pizzy chicagowskiej na grubym, chrupiącym i soczystym placku z wysokimi brzegami tkwi właśnie w sposobie jej przyrządzania.
Ciasto wraz ze składnikami jest rozkładane, a potem pieczone na wysokiej patelni lub tortownicy polanej olejem. Samo pieczenie też trwa dłużej niż w przypadku klasycznych pizz – od 30 do 35 minut – ale warto poczekać. Nie tylko z powodu smaku, ale i wyglądu – Deep Dish pod tym względem znacznie różni się od innych pizz!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana